Pierwszy dziekan patronem Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ

26 kwietnia 2024 roku odbyła się uroczystość nadania Bibliotece Wydziału Filologicznego UŁ imienia prof. Karola Dejny. Społeczność akademicka, wraz z zaproszonymi gośćmi, uczciła pamięć i dorobek naukowy pierwszego dziekana Wydziału Filologicznego UŁ. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko łódzcy filologowie, lecz także wcześniejsi studenci profesora, którzy pod jego promocją obronili swoje prace dyplomowe.

Ojciec Wydziału Filologicznego UŁ

Podczas uroczystości nadania Bibliotece Wydziału Filologicznego UŁ imienia prof. Karola Dejny odsłonięto pamiątkową tablicę z wizerunkiem patrona oraz przedstawiono gościom sylwetkę „ojca” Filologa. Wybór cenionego naukowca nie był przypadkowy – prof. Karol Dejna był współzałożycielem oraz pierwszym dziekanem Wydziału Filologicznego UŁ.

W bibliotece naukowej, chyba jak nigdzie indziej, nowoczesność przeplata się z tradycją. W dobie, gdy czytelnia coraz częściej wygląda jak pracownia komputerowa, nie zapomina się o czasach i ludziach, którzy tę obecną rzeczywistość kształtowali

Renata Pałysa, kierownik Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ.

Przemowa kierowniczki Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ

Uroczystość nadania imienia Bibliotece Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego Profesorowi Karolowi Dejnie była nie tylko hołdem złożonym wybitnemu uczonemu, ale także okazją do refleksji nad jego dorobkiem naukowym oraz inspiracją dla obecnych i przyszłych pokoleń studentów oraz pracowników naukowych. Osoba prof. Dejny i jego dokonania będą zawsze stanowiły ważny punkt odniesienia w historii polskiej filologii.

To jest spuścizna, którą można nazwać pamięcią kulturową. To jest to, co jest dla nas bardzo ważne. Pan Profesor stworzył jedną z ważniejszych szkół, która dla naszego Wydziału jest ogromną, istotną tradycją. I to będzie trwało – w ten sposób zachowa tradycję na zawsze, dopóki będzie trwał Wydział i dopóki będzie trwała polonistyka

prof. dr hab. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.

Historia życia prof. Karola Dejny – wystawa w Bibliotece Wydziału Filologicznego UŁ

Poza główną uroczystością wszyscy zainteresowani mieli okazję bliżej poznać historię życia i działalności naukowej prof. Karola Dejny, przeglądając materiały udostępnione w ramach tematycznych wystaw. Wewnątrz biblioteki swoje miejsce znalazły książki autorstwa prof. Dejny, jego rękopisy, a także narzędzia kreślarskie, które za życia służyły naukowcowi w pracy.

Wystawa plakatów opisujących życie i dorobek naukowy pierwszego dziekana umieszczona została przed wejściem do biblioteki i będzie dostępna dla zwiedzających do połowy maja.

Prof. Dejna był bibliotekarzem. Pierwszy dziekan Wydziau Filologicznego to kluczowa postać dla nas. Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego – starsza siostra Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ – też powstała, by się rozwijać. I mamy nadzieję, że ten wyjątkowy patron będzie czuwać nad rozwojem naszej wspólnej biblioteki

Tomasz Piestrzyński, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Wydarzenie miało symboliczny charakter – było okazją do spotkania się dawnych wychowanków naukowych prof. Dejny. Wśród gości znalazł się m.in. prof. Marek Cybulski, ostatni doktorant patrona wydziałowej biblioteki. Nie zabrakło także przedstawicieli środowiska bibliotecznego, w tym dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Tomasza Piestrzyńskiego.

Goście podczas uroczystości

Sylwetka patrona Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ

Profesor Karol Dejna, urodzony 10 listopada 1911 roku w Borkach Wielkich koło Tarnopola, był postacią niezwykle ważną dla polskiej filologii. Jego życiorys był pełen osiągnięć naukowych oraz akademickich zasług. Po ukończeniu studiów w zakresie filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Dejna skupił się na dialektologii, prowadząc badania nad gwarami polskimi i ukraińskimi jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Po wojnie, w 1945 roku, Profesor Dejna przybył do Łodzi i związał się na stałe z Uniwersytetem Łódzkim. Jego wkład w rozwój ośrodka naukowego w Łodzi był nieoceniony. Był pierwszym dziekanem Wydziału Filologicznego, prorektorem do spraw nauczania, wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej, a także kierownikiem Zakładu Filologii Słowiańskiej i Katedry Historii Języka Polskiego i Filologii Słowiańskiej. Był także sekretarzem i przewodniczącym Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz redaktorem naczelnym „Rozpraw Komisji Językowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego”. Jego zasługi zostały docenione przez Ministerstwo Edukacji Naukowej, które uhonorowało go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Tekst: mgr Angelina Kusowska (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)
Zdjęcia: Eryk Woźniak (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ) , Julia Fiks