ZAKŁAD DIALEKTOLOGII POLSKIEJ I LOGOPEDII

Każdy student Uniwersytetu Łódzkiego może dołączyć do koła naukowego działającego na Wydziale Filologicznym.

KN-y to organizacje studenckie zarejestrowane na uczelni, których celem jest działalność naukowa i rozwój kompetencji aktywnych studentów oraz doktorantów. Na Wydziale Filologicznym funkcjonuje ponad 30 kół naukowych!

 www.facebook.com/dkn.uni.lodz

 


Jesteśmy studentami studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Razem tworzymy grupę przyjaciół, zainteresowanych regionalnymi odmianami polszczyzny i polską kulturą ludową. Dialektologiczne Koło Naukowe, którego jesteśmy członkami, działa przy Katedrze Dialektologii Polskiej i Logopedii.

 

W czasie naszych spotkań zajmujemy się realizacją głównych zadań Koła:

  • analizujemy teksty gwarowe zgromadzone podczas badań terenowych,
  • badamy teksty kultury ludowej oraz jej przejawy w życiu codziennym dawnej i współczesnej wsi,
  • opracowujemy zagadnienia do kolejnych numerów wydawanego z ramienia Koła Biuletynu,
  • podczas jednodniowych wyjazdów na wieś oraz letnich obozów naukowych gromadzimy w terenie materiały gwarowe i później je opracowujemy,
  • staramy się zainteresować zagadnieniami gwarowymi naszych kolegów, organizując konferencje naukowe i spotkania z etnografami oraz twórcami ludowymi,
  • współpracujemy ze szkołami średnimi w regionie łódzkim, promując problematykę dialektologiczną,
  • nawiązujemy kontakty ze studenckimi kołami naukowymi z innych uczelni, by móc podzielić się doświadczeniami i zaprezentować nasze osiągnięcia.

 

ZARZĄD KOŁA

Przewodniczący DKN UŁ: Jakub Sroka
Wiceprzewodniczące ds. Finansów: Weronika Bykowska, Izabela Piotrowska
Wiceprzewodniczące ds. PR i Reklamy: Justyna Marcinkowska, Julia Marynowska


 

STATUT DIALEKTOLOGICZNEGO KOŁA NAUKOWEGO

 

I Dialektologiczne Koło Naukowe
Uniwersytet Łódzki
Wydział Filologiczny
Zakład Dialektologii Polskiej
ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź

 

II Cele i zadania Koła
Celem Dialektologicznego Koła Naukowego jest inicjowanie i rozwijanie aktywności naukowej, poszerzającej zainteresowania studentów w zakresie dialektologii oraz organizowanie badań naukowych w terenie.

 

Zadania Koła

  • prowadzenie działalności badawczej w zakresie regionalnych odmian polszczyzny,
  • gromadzenie materiałów gwarowych w terenie, przede wszystkim z obszaru makroregionu Polski środkowej,
  • rozbudzanie zainteresowań językowych (dialektologicznych) wśród uzdolnionej młodzieży akademickiej,
  • współpraca z wybranymi szkołami średnimi w regionie w celu promocji problematyki dialektalnej,
  • organizacja obozów naukowych,
  • współpraca z innymi osobami i instytucjami ( np. muzea etnograficzne i ośrodki kultury ludowej),
  • uczestnictwo w konferencjach naukowych i ich organizacja.

 

III Zasady członkostwa

Członkiem Dialektologicznego Koła Naukowego może być każdy student zaintereso­wany dialektologią, chcący prowadzić działalność badawczą w terenie. Obowiązkiem członka jest aktywne uczestnictwo w zebraniach Koła i wypełnianie przydzielonych mu zadań w określonym czasie. Członek Koła może zostać odwołany zwykłą większością głosów, jeżeli nie spełnia wyżej wymienionych warunków.

 

IV Do kompetencji opiekuna Koła należą

  • reprezentowanie Koła wobec władz Uniwersytetu Łódzkiego,
  • koordynacja działalności Koła,
  • dbanie o przestrzeganie Statutu Koła, Statutu Uniwersytetu Łódzkiego oraz przepisów ustawowych.

 

V Ogólne zasady działania Koła

Spotkania Koła odbywają się (nie rzadziej niż raz w miesiącu), do 30 marca każdego roku przedstawiciel Koła składa program działania wraz z preliminarzem finansowym do Dziekana Wydziału Filologicznego; zatwierdzony preliminarz wydatków zostaje złożony w Kwesturze i w Wydziale Filologicznym, do 31 października każdego roku przedstawiciel Koła składa roczne sprawozdanie z działalności Koła za miniony rok akademicki u Dziekana Wydziału Filologicznego i w Dziale Nauczania.

 

VI Do władz Koła należą

Władze Koła reprezentują je na zewnątrz oraz koordynują jego działalność. Władze Koła… powoływane są metodą głosowania tajnego wśród członków co dwa lata akademickie lub w innym terminie w przypadku rezygnacji z członkostwa lub innych przypadków losowych.

 

VII Zasady likwidacji Koła

Działalność Koła zostaje zawieszona w wypadku nie spełnienia zadań statutowych Koła Dziekan Wydziału Filologicznego i Dział Nauczania zostaje powiadomiony w terminie czternastu dni o zawieszeniu działalności Koła.

 

VIII Tryb uchwalania Statutu Koła i jego zmian

Statut i zmiany w statucie są uchwalane zwykłą większością głosów. O zmianach w Statucie Koła Dziekan Wydziału Filologicznego i Dział Nauczania zostaje powiadomiony w terminie czternastu dni.

facebook.com/kolologopedyczne


Opiekun

dr Mateusz Szurek
mateusz.szurek@uni.lodz.pl


Przewodnicząca

Małgorzata Krzemińska
UL0265106@edu.uni.lodz.pl

 


 

Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe działające na Wydziale Filologicznym UŁ przy Zakładzie Dialektologii Polskiej i Logopedii powstało 19 maja 2014 r.

Do Koła należą studenci studiów licencjackich na kierunku logopedia z audiologią oraz studiów magisterskich na kierunku logopedia.

 


PROGRAM KOŁA

Celem Koła jest rozwijanie wśród członków zainteresowań związanych głównie z diagnozą i terapią logopedyczną różnych zaburzeń mowy oraz popularyzacja wiedzy logopedycznej wśród nauczycieli przedszkoli i szkół oraz uczniów łódzkich szkół gimnazjalnych i   ponadgimnazjalnych.

Pragniemy angażować się w różne formy aktywności, m.in. w organizację i prowadzenie dla zainteresowanych (i zorganizowanych grup) warsztatów z emisji głosu, w organizację wykładów otwartych poświęconych wadom wymowy i ich eliminowaniu, we współpracę z innymi kołami naukowymi działającymi na Uniwersytecie Łódzkim.

 

DZIAŁALNOŚĆ NASZEGO KOŁA

Raz w miesiącu odbywa się spotkanie członków Koła, na którym omawiane są bieżące wydarzenia oraz planowana dalsza współpraca.

Ponadto regularnie organizujemy różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i zajęcia dodatkowe.